Na nowym katolickim cmentarzu w Dreźnie znajduje się kilka kwater grobów wojennych. Według najnowszych ustaleń pochowano tam łącznie około 186 obywateli polskich. W przypadku 7 osób obywatelstwo nie zostało do końca przesądzone.
W kwaterze J spoczywa 299 ofiar II wojny światowej, w tym 129 obywateli Czechosłowacji straconych na Münchner Platz oraz pięciu polskich męczenników. Zostali oni straceni w Dreźnie 24 sierpnia 1942 r. i beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. (nie wszyscy jednak znajdują się bezpośrednio pod odpowiednim kamieniem pamiątkowym). Poświęcono im tablicę pamiątkową z inskrypcją: „Tu spoczywają Polscy Męczennicy Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik, Jarogniew Wojciechowski”. W tej części cmentarza znajduje się również pomnik nagrobny 12 członków grupy ruchu oporu „Czarny Legion” z Gostynia, którzy zostali straceni w Dreźnie w czerwcu 1942 r., ale ich ciała nie zostały pochowane w tym miejscu. Składa się z trzech dużych leżących płyt granitowych. Na dwóch zewnętrznych są zapisane nazwiska ofiar. W środku można czytać inskrypcję w języku niemieckim i polskim: „W hołdzie bohaterom grupy oporu „Czarny Legion” z Gostynia zgilotynowanym w Dreźnie 23-24.06.1942r. Społeczeństwo ziemi gostyńskiej.
Na polu N spoczywa 415 ofiar 13 narodowości straconych na mocy wyroków nazistowskiego wymiar sprawiedliwości przy Sądzie Okręgowym w Dreźnie w latach 1935-1945 (zgodnie z ewidencją grobów). Wskazanie na nagrobku, że pochowano tu ofiary 13 narodowości, jest mylące, gdyż prawie 80 procent ofiar było narodowości czeskiej i polskiej. Poza tym na tej kwaterze pochowano 115 robotników przymusowych i dwóch więźniów obozów koncentracyjnych. Część z nich zginęła podczas nalotów na Drezno. W centrum tego miejsca znajduje się pomnik z cegły z symbolem krzyża. Bezpośrednio przed nim położone są dwie kamienne płyty upamiętniające pochowanych tu obywateli radzieckich.
Pole grobowe „L” było wykorzystywane jako miejsce spoczynku dzieci. W tym miejscu pochowano niemowlęta i dzieci cywilnych robotników z Polski i innych państw.
Groby wojenne obywateli polskich znajdują się także w kwaterach C i G, choć nie wszystkie z nich są wyraźnie oznaczone.
Tablice pamiątkowe na kwaterze H poświęcone są poległym żołnierzom obu wojen światowych, ofiarom przemocy narodowosocjalistycznej oraz lotnikom różnych narodowości. To miejsce pochówku zostało odnowione w 2008 roku.
Adres cmentarza: Dresden, Saksonia
Bremer Straße 20
01067 Dresden
GPS: 51.061289,13.701028
Administrator cmentarza: Stiftung Sächsische Gedenkstätten, Dr. Birgit Sack;Neuer Katholischer Friedhof,
www.muenchner-platz-dresden.de; www.friedhoefe-dresden.de,
birgit.sack@mailbox.tu-dresden.de; katholische-friedhoefe-dresden@gmx.de,
Münchner Platz 3, 01187 Dresden; Bremer Straße 20, 01067 Dresden,
0049 3514963082