Großbeeren – Miejsce Pamięci Ofiar Faszyzmu
Tuż obok miejscowego cmentarza, w zagłębieniu po dawnej żwirowni znajduje się cmentarz blisko 1300 ofiar drugiej wojny światowej i miejsce pamięci obozu pracy wychowawczej (AEL) i obozu przejściowego podlegającego Gestapo w Großbeeren. Jest to także miejsce pamięci filii obozu dla sowieckich jeńców wojennych Stalag III D - Komando 82/562, w którym od końca 1941 do końca 1942 roku zginęło ponad 1200 jeńców.
AEL w Großbeeren podlegał AEL Wuhlheide, funkcjonował w latach 1942 – 1945 i przebywało w nim ok. 25 000 skazanych, najwięcej Rosjan, Polaków, Francuzów i Czechow.
Był to przede wszystkim obóz karny dla zagranicznych robotników przymusowych, ale także Niemców, których wykorzystywano jako tanią siłę roboczą przy budowie linii kolejowych, schronów, kanalizacji, ulic i dróg, w zakładach przemysłu zbrojeniowego a sezonowo w okolicznych dużych gospodarstwach rolnych.
Około 1300 osób nie przeżyło szykan, głodu, pracy ponad siły w tym obozie.
Pierwszych 200 zmarłych pochowano pod murem cmentarza, gdzie dziś znajduje się kwatera ich grobów i tablica pamiątkowa, natomiast kolejne ofiary chowano w grobach masowych w wykopie na terenie dawnej żwirowni.
Po zakończeniu wojny w drugiej połowie lat czterdziestych XX wieku urządzono w tym miejscu cmentarz i miejsce pamięci. Ostateczny kształt miejsce to uzyskało w latach dziewięćdziesiątych XX w. Na pomniku znajdują się tablice z inskrypcjami upamiętniającymi ofiary faszyzmu i militaryzmu, w tym sowieckich, polskich, francuskich, holenderskich, niemieckich, belgijskich antyfaszystów. Przed pomnikiem umieszczono tablice z informacją o spoczywających w tym miejscu i na sąsiadującym cmentarzu 1289 ofiarach z 25 krajów. Brązowe tablice z nazwiskami ofiar umieszczono po obu stronach alei prowadzącej do pomnika.
Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono grobów około 1200 znanych z nazwiska jeńców sowieckich z obozu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie obozu pracy wychowawczej. Najprawdopodobniej zostali oni również pochowani na terenie byłej żwirowni.