Na cmentarzu Getraudenfriedhof w Halle znajduje się kilka kwater grobów wojennych i miejsc pamięci o ofiarach nazizmu.
Większość polskich obywateli spoczywa w kwaterze dla obcokrajowców nr 19. Znajduje się tu pomnik - mur z czerwonego piaskowca z inskrypcją – Ku pamięci zamordowanym w Halle zagranicznym ofiarom faszystowskiego terroru.
Po dwóch stronach podłużnej kwatery ułożono 18 tablic z nazwami krajów, z których pochodziły ofiary. Brak jest natomiast ich nazwisk oraz informacji o ich losie.
Polacy spoczywają również w kwaterze nr 25 gdzie znajdują się groby ofiar nalotów bombowych. Tu na kamiennych tabliczkach wygrawerowano kilkanaście polskich nazwisk. Nieopodal, na skrzyżowaniu ścieżek postawiono kamienny obelisk z apelem - 689 ofiar bombardowań pochowanych na tym cmentarzu prosi o pokój.
W kwaterze Instytutu Anatomii znajduje się nagrobek Krystyny Wituskiej – 24-latki skazanej na śmierć za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej i zgilotynowanej w więzieniu w Halle w 1944 r. Jej ciało zostało przekazane Instytutowi Anatomii do badań, po czym anonimowo podobnie jak 60 innych ofiar pochowane na cmentarzu Getraudefriedhof.
W południowo-zachodniej części cmentarza znajduje się kwatera grobów 679 zamordowanych przez państwo narodowo-socjalistyczne. 463 ofiary zostały zgładzone w więzieniu Zuchthaus „Roter Ochse“, a 150 osób to ofiary nazistowskiej eutanazji. W zakładzie karnym wykonano wyroki śmierci na ponad 550 osobach, wśród nich było wielu obywateli polskich – członkiń i członków ruchu oporu oraz jeńców wojennych i robotników przymusowych.
W wyniku ostatnich badań udało się ustalić dane personalne 283 osób narodowości polskiej pochowanych na tym cmentarzu.
Adres cmentarza: Halle (Saale), Saksonia-Anhalt
Dessauer Str. 183
06118 Halle (Saale)
GPS: 51.503992,11.985238
Administrator cmentarza: Stadtverwaltung,
www.halle.de,
onlineredaktion@halle.de,
Landrain 25, 06118 Halle (Saale),
0049345 5211250