W centralnej części Cmentarza Leśnego (Waldfriedhof) w Geesthacht, oznaczonej na planie literą AU znajdują się rozległe kwatery grobów wojennych.
Groby ofiar II wojny pochodzących z Polski można znaleźć w kwaterach skrajnych. Dwie pierwsze położone są w okolicy centralnej części cmentarza. Są one wydzielone niskim żywopłotem, przedzielone ścieżką. W tym miejscu znajdują się ułożone na ziemi pod lekkim skosem kamienie nagrobne z nazwiskami zmarłych. Stan większość nagrobków jest niezbyt dobry. Na 14 z nich można znaleźć dane Polaków i obywateli polskich, a na kilku pozostałych obcokrajowców z innych krajów. Są to groby polskich dipisów, którzy zmarli po zakończeniu wojny w latach 1945 – 1946.
Kolejne groby położone są za kwaterą grobów obywateli państw bałtyckich. Tu znajdują się dwa rzędy z 23 kamieniami nagrobnymi i pokaźnym kamiennym krzyżem, na których wykuto nazwiska Polaków i obywateli polskich oraz ich dzieci zmarłych w latach 1946 – 1950. To również tzw. displaced persons - osoby deportowane w latach wojny do Niemiec, które po wyzwoleniu mieszkały najprawdopodobniej w obozach dla uchodźców i znajdowały się pod opieką organizacji międzynarodowych. Ich groby zgodnie z niemieckim ustawodawstwem również są uznawane za groby wojenne i podlegają ochronie z tego tytułu. Ich stan jest znacznie lepszy niż grobów znajdujących się w pierwszych kwaterach.
Według dokumentacji archiwalnej na Cmentarzu Leśnym (Waldfriedhof) w Geesthacht powinny znajdować się 43 groby wojenne ofiar pochodzących z Polski. W trakcie wizji lokalnej znaleziono 40 z nich.
Adres cmentarza: Geesthacht, Szlezwik-Holsztyn
Berliner Straße
21502 Geesthacht
GPS: 53.429755,10.395350
Administrator cmentarza: Friedhofsverwaltung Geesthacht,
www.geesthacht.de/Rathaus/Friedhofsverwaltung,
friedhofsverwaltung@geesthacht.de,
Höchelsberg 2a, 21502 Geesthacht,
+49 4152 836747