Kriegsgräberstätte Am Horn

Opis cmentarza

Cmentarz wojenny Am Horn jest niełatwy do odnalezienia - położony przy drodze bez nazwy na skraju lasu, pośród pól nieopodal miejscowości Rehren.
W tym miejscu znajdują się groby ponad 300 lub nawet 400 kobiet, mężczyzn i dzieci. Były to osoby, które zmarły w obozie zbiorczym pod Rehren, przeznaczonym dla chorych i niezdolnych do pracy robotników przymusowych deportowanych ze Związku Radzieckiego i Polski. W obozie panowały bardzo złe warunki sanitarne i życiowe, co przekładało się na ogromną śmiertelność. Początkowo zmarłych grzebano na żydowskim cmentarzu w Hattendorf, a od lata 1942 r. na cmentarzu Am Horn.
Wśród grobów ofiar z krajów ZSRR jest także kilkadziesiąt ofiar z Polski. Część grobów została tu przeniesiona z innych cmentarzy z terenu powiatu Schaumburg.
W centralnym miejscu cmentarza umieszczono radzieckie upamiętnienie z inskrypcją w języku rosyjskim oraz z tablicą z niemieckim tekstem: „Wiecznej pamięci poległym, którzy zginęli w walce za wolność i niepodległość sowieckiej ojczyzny podczas wojny wielkoojczyźnianej. Tu pochowano 400 obywateli sowieckich, którzy w faszystowskich Niemczech zostali zamordowani lub zmarli z głodu”.
Na terenie cmentarza znajduje się 13 kamiennych steli – na ośmiu z nich umieszczono nazwiska polskich i rosyjskich ofiar wojny, a na pozostałych krzyże prawosławne. Stan zachowania upamiętnień jest poprawny.

Dane adresowe

Adres cmentarza: Auetal, Dolna Saksonia
Rehren,
31749 Auetal
GPS: 52.226392, 9.250007

Administrator cmentarza:  Gemeinde Auetal Friedhofsverwaltung,
Rehrener Straße 25, 31749 Auetal,ZDJĘCIA CMENTARZA

© FPNP 2017–2022