Na cmentarzu miejskim w Ambergu (Katharinenfriedhof Amberg), w jego środkowej części poniżej kaplicy cmentarnej znajduje się miejsce pamięci ofiar „ze Wschodu”. Na terenie kwatery ustawiono kilkanaście kamiennych krzyży, tablicę z inskrypcją „Spójrzcie na nasze cierpienie i zakończcie spory” a na ośmiu kamiennych blokach umieszczono 293 nazwiska, rok śmierci a niekiedy i rok urodzenia jeńców wojennych i robotników przymusowych pochodzących z Europu Środkowej i Wschodniej, którzy zginęli lub zmarli w latach drugiej wojny oraz po jej zakończeniu nie doczekawszy powrotu do swojej ojczyzny.
Na tym cmentarzu spoczywa łącznie 574 ofiar z Europy Środkowej i Wschodniej. Około 300 to sowieccy jeńcy wojenni pochowania w mogile masowej. Jednak dokładne miejsce pochówku ofiar nie jest znane – informacja ta znajduje się również na pomniku im poświęconym. Groby obcokrajowców najprawdopodobniej znajdowały się w okolicy kamiennych upamiętnień, wzdłuż cmentarnego muru oraz nieco poniżej.
Duża część osób, których nazwiska widnieją na ośmiu tablicach to Polacy i obywatele polscy różnych narodowości. Zgodnie z dokumentami na cmentarzu spoczywa 169 obywateli II Rzeczypospolitej, z których większość zmarła w latach powojennych jako displaced persons.
Nieopodal tego miejsca znajduje się pomnik poświęcony ofiarom z więzienia Amberg – więźniom obozów koncentracyjnych oraz więźniom politycznym z ciężkiego więzienia karnego w Ambergu (Zuchthaus Amberg). Na tablicy umieszczono 44 nazwiska, wśród których są także nazwiska pięciu obywateli polskich.
Stan upamiętnień w 2022 r. bardzo dobry.