Na Cmentarzu Południowym (Südfriedhof) w Wiesbaden pochowanych jest ponad 2200 osób, które straciły życie w okresie narodowosocjalistycznej dyktatury i drugiej wojny światowej. Obok pól grobowych niemieckich żołnierzy i cywilnych ofiar nalotów położone są groby jeńców wojennych, robotnic i robotników przymusowych z Europy Środkowej i Wschodniej, groby ofiar eutanazji i tzw. displaced persons.
Groby ofiar drugiej wojny światowej, w tym także obcokrajowców znajdują się w centralnej części cmentarza, na wschód od głównej alei w kwaterze nr C1. Według informacji znajdujących się na tablicy „w tym miejscu pochowano ofiary nazistowskiej przemocy - żołnierzy, ofiary bombardowań, robotników przymusowych i osoby prześladowane ze względów politycznych”.
Na terenie rozległej kwatery kamienie nagrobne są zlicowane z poziomem trawnika, dane personalne ofiar w większości pozostają już nieczytelne. W tej kwaterze znajduje się również kilkanaście nagrobków tzw. displaced persons – obcokrajowców, którzy po zakończeniu wojny przebywali w Wiesbaden i zmarli w tym mieście w latach czterdziestych XX wieku.
Według baz danych Volsksbundu oraz dostępnych list archiwalnych na cmentarzu tym pochowano przynajmniej 51 Polaków i obywateli polskich różnych narodowości, połowa z nich zmarła już po wyzwoleniu, a wśród nich było dużo polskich dzieci.
Adres cmentarza: Wiesbaden, Hesja
Siegfriedring 25
65189 Wiesbaden
GPS: 50.06039,8.26801
Administrator cmentarza: Grünflächenamt Stadt Wiesbaden,
www.wiesbaden.de/leben-in-wiesbaden/freizeit/natur-erleben/friedhoefe/friedhof-suedfriedhof.php,
gruenflaechenamt@wiesbadende,
Gustav-Stresemann-Ring 15 65189 Wiesbaden,
+49 611 31-2901